Z ovoce, zeleniny a dalších plodů

KAŠTAN
Uklidnuje, zmírňuje napětí a tak pomáhá především ve chvílích, kdy prožíváme z něčeho velké obavy a strach. Tento strom léči nemocnou duši a pomáhá najít ztracené sebevědomí a jistotu. Na zbavení revmatických potíží se má nosit v kap

se kaštan. Doporučuje se uložení kaštanových plodů pod matraci, abychom spali klidným spánkem, zbavili se revmatických potíží a byli chráněni před nečistými silami. Pobyt při kmenu jírovce nám pomůže se zbavit strachu.
 
 
KUSTOVNICE  ČÍNSKÁ
Kustovnice je keřovitá trvalka dorůstající výšky 1-3 metrů. Větve se snadno rozklánějí. Listy jsou kopinaté až vejčité a jsou na větvích jednotlivě nebo i ve svazečcích po třech. Květy mají nafialovělou barvu. Plodem je ov
álně protáhlá červená bobule, velká asi 2,5 centimetrů.

Účinek a použití:
Plody posilují ledviny a játra, podporují krvetvorbu, snižují krevní tlak, hladinu tuku i cukru v krvi. Dále se používají při plicní tuberkulóze, některých očních chorobách a jsou účinným prostředkem při ženské i mužské neplodnosti. Užíváním dochází i k omezení vzniku bolestí v kříži a kolenou, bolestí hlavy, hučení v uších a závratí. Také zlepšují pevnost šlach a nehtů. Podporují trávení, zlepšují činnost střev a pozitivně působí na menstruační cyklus. Mají antioxidační účinky - eliminují riziko poškození buněk volnými radikály a slunečním zářením, tím zpomalují stárnutí kůže a těla.
Kůra z kořenů se používá při nachlazení, kašli, krvácení z nosu, diabetu, bolestech zad, bolest v krku, revmatismu, snižuje cholesterol, pomáhá při impotenci.
Čaj ze sušených plodů a listí snižuje krevní tlak, snižuje obsah cholesterolu v krvi. Pravidelné použití zlepšuje funkci ledvin a jater.
Olej ze semen je výborný na vysušenou pokožku, při svědění i jako antibiotikum.
Číňané považují kustovnici také za silné afrodiziakum, které u mužů zvyšuje hladinu pohlavních hormonů v krvi.