Přírodní antibiotika

Antibiotika z přírody: Nejúčinnější potraviny proti nachlazení

Grapefuit
 

Objevem penicilinu před sto lety byl medicínský výzkum přesvědčen, že zvládl boj proti infekčním nemocem.

Studie ukazují, že některé bakterie jsou vůči syntetickým antibiotikům rezistentní a téměř polovina ordinovaných antibiotik je nepotřebná. Přispívá k tomu i fakt, že lidé se jejich předepsání zbytečně dožadují. Už ve škole jsme se učili, že antibiotika jsou dvousečná zbraň, která na jedné straně člověku zachraňuje život a na druhé straně ho pomalu zabíjí…

 

Antibiotika jsou (a ještě dost dlouho budou) mocnou zbraní proti mnoha bakteriálním infekcím. V medicíně se používají k léčbě infekčních onemocnění a dokonce i některých zhoubných nádorů. Obvykle bakterie zcela zlikvidují. Ovšem když jsou nadužívána, nebo nejsou používána správně, napáchají velké škody. Nejenže jsou bakterie odolnější a léky zabírají stále míň. Často jsou lékaři nuceni přistoupit k podávání antibiotik rovnou do žíly.

 

V horších případech antibiotika poškodí střevní mikroflóru, zvýší přecitlivělost na určitou látku a způsobí oslabení imunitního systému. Výsledkem tohoto "řádění“ jsou opakovaná infekční onemocnění a riziko rychlejšího nástupu rezistence bakterií.

 

Jsou ovšem antibiotika, která střevní floru neničí, ani nemají vedlejší účinky. Příroda je v tomto směru štědrá a nechala vyrůst celou řadu rostlin, které mají silné antibakteriální účinky a dokáží odolat i v případech, kdy už léky nestačí – přírodní antibiotika.

 


NEJLEPŠÍ  PŘÍRODNÍ ANTIBIOTIKA


Česnek


Úspěšně ničí různé organismy, které jsou pro naše zdraví nebezpečné: původce tyfu, úplavice, cholery, tuberkulózy, stafylokoky, streptokoky aj. Používá se k posílení imunitního systému. Kromě stroužků (denní dávka by neměla překročit tři kousky) se dá užívat i ve formě čisté vylisované šťávy ráno na lačný žaludek v kombinaci s mlékem.

 

Česnek
(Foto: flickr.com)

 

 

Brusinka


Látky z brusinek mění tvar a funkčnost bakterií. Její bobule dokáží léčit infekci ledvin, zánět žaludku i zubní kaz.

 

Brusinky
(Foto: isifa.com)

 

Cibule


Cibule obsahuje alicin, který vykazuje silně antibakteriální aktivitu u širokého spektra infekčních onemocnění. např. při angíně, bronchitidě a rýmě. Cibule v těchto případech působí protizánětlivě a posiluje imunitu organismu.

 

Cibule
(Foto: wikipedia.org)

 

Grapefruit


Je vítanou přírodní alternativou syntetických antibiotik. Jadérka grapefruitu aktivně působí proti bakteriím a virům a také proti parazitům. V letech 1989 -9 0 zkoumal mezinárodní výzkumný tým účinky extraktu z grapefruitových jadérek na 770 kmenech bakterií a 93 kmenech plísní a porovnával je s účinnými antibiotiky a antimykotiky. Jeho účinnost byla stejná.

 

Grapefuit
(Foto: isifa.com)

 

 

Lichořeřišnice


Toto silné přírodní antibiotikum působí proti všem ze 46 kmenů bakterií, které jsou častými původci zánětlivých onemocnění močových cest a ledvin. Působí i jako prevence a je skvělá pro doléčení proběhlých zánětů s hrozbou recidivy.

Lichořeřišnice
(Foto: wikipedia.org)

 

 

Třapatka (echinacea)


Spolehlivý zabiják bakterií i virů. Aktivuje bílé krvinky, které pohlcují původce infekce v lidském organismu a produkují protilátky. Používá se jako doplněk léčby nemocí horních dýchacích cest, při nachlazení, pomáhá při léčbě chřipky, angíny, zánětů dutin.

Echinacea
(Foto: isifa.com)

 

 

Aloe vera


Obsahuje řadu látek, které posilují imunitní systém. Má silné protibakteriální, protivirové a protikvasinkové účinky a mimo jiné upravuje střevní mikroflóru. Zvyšuje odolnost na buněčné úrovni.

Aloe vera
(Foto: wikipedia.org)

 

 

Heřmánek pravý


Úbory heřmánku mají protizánětlivé a protispasmatické účinky. Doporučují se při žaludečních a střevních chorobách, pomáhají při zánětu dutiny ústní a hltanu.

 

Heřmánek
(Foto: wikipedia.org)

 

Chmel otáčivý


Léčebné účinky má samičí plodní šištice. Chmel působí baktericidně asi na 40 druhů choroboplodných bakterií.

 

Chmel
(Foto: wikipedia.org)