Přístřešek

 

V této kapitole bych vám rád představil praktiky rozdělávání ohně, užitečné uzly a stavby přístřešků

 

Přístřeší - Nestavte tábořiště na zvířecích stezkách, vrcholkách hor. Netábořte v blízkosti osamnělých stromů. Popíšu tady nějaké druhy prístřešků,ale většinou to je na lidské představivosti. Než se pustíte do přístřešku, rozmyslete si na jak dlouho ho budete potřebovat a jaké jsou dostupné suroviny. Používejte přírodní přístřešky které si jen lehce upravíte. Jsou to například skalní převisy, jeskyně, svahy, spadlé stromy. vykopejte si jámu na výměšky dál od místa táboření, nikdo by to asi nechtěl čuchat. Když není jiná možnost a postavíte si tábořiště na zvířecí stezce, močte okolo tábora. Její pach by měl zvířata odehnat a nebudou vás v noci budit.

 

V létě o přístřeší nebudete mít nouzi. Můžete si například postavit přístřeší z padlého stromu. Postranách naklaďte chvojí a nějaké dejte i jako podestýlku. Můžete využít i větve rostoucí až na zem. Já osobně si často dělám takový stan z chvojí. Postavím si konstrukci z klacků, nataham nějaký žebra, vše svážu provázkem nebo kořínkem a pokladu chvojím. Přes ďolík naklaďte vetve a přikryjte trsy trávy, chvojím, mechem a máte další provizorní bivak. Listy lopuchu se taky dají použít jako střešní krytina.Svažte si konstrukci, podélně připevněte vástuže na které budete pokládat listy lopuchu natržená na obou stranách.

 

 

 

V zimě o přístřeší taky nebudete mít nouzi. Můžete si postavit téměř to samé jako v létě, ale k tomu jde udělat i třeba iglů nebo záhrab. Iglů se staví těžko, potřebujete na to čas, zkušenosti a hlavně dobrý sníh. Ideální v zimě když je hodně sněhu je zahrabat se.Nebude na vás foukat a budete tam mít o pár stupínků víc než venku. Nezapomeňte nechat si nějaký otvor aby jste se neudusili a vykopejte si uvnitř díru do které bude padat studený vzduch.

Uzly - je jich celá řada. Našel jsem stránky kde jich je spousta a jsou i dobře popsaný, takže se tady nebudu snažit a odkážu vás na https://gord.gringo.cz .