Oheň

Oheň - Technika rozdělávání ohně je velmi důležitá a nedá se naučit hned, proto jí pořád pilujte. Na rozdělání ohně potřebujete 3 základní věci - troud, podpal a palivo. Troud je něco hodně jemnýho co chytne jen jiskrou - březová kůra, suchá tráva, mech. Podpal jsou například jemné suché smrkové větvičky - chroští. Jako palivo použijte jakýkoliv suchý dřevo. Věnujte dostatek času na tvorbu správného ohniště. Nejlepší je ho vykopat, nebo ohradit velkými kameny. Tím nedojde k vypadnutí oharku ven a nepodpálí les. V zimě můžete kameny dát do spacáku, nepo příbytku.Budou vás dlouho hřát. Nejlepší je mít tábořiště někde u vody. Pokud je mokro nebo sníh, vystelte si ohniště zelenými klacky ať vám voda oheň neuhasí. Vždy vyčistěte prostor kolem ohniště až na holou zem o průměru alespoň 2m. Stavte si stěnu aby odrážela teplo k vám do přístřeší.

    

 

Rozdělávat oheň zapalovačem nebo sirkou umí každy, tak vám ukážu i jiné způsoby. Já nejvíce používám křesadlo. Můžete ale rozdělat oheň i lukem, ručním točením a nebo ohňovým pluhem.

 

Ohňový pluh - Ohňový pluh je metoda zapalování třením. Rukojetí z tvrdého dřeva třete proti základně z měkkého dřeva. Pro použití této metody, vyřezejte v základním prkénku rovnou rýhu a u rukojeti udělejte tupé, rýhované špičky. Tření rukojetí bude z drážky vytrhávat malé částice dřevěných vláken. Jakmile potom více přitlačíte, dřevěné částice se třením vznítí.

 

Luk a vrták - Technika zapálení ohně za pomoci luku a vrtáku je jednoduchá, ale na zapálení ohně musíte vynaložit hodně úsilí a vytrvalosti. Pro použití této metody budete potřebovat následující předměty:
Ložisko - je snadno uchopitelný kámen, kus tvrdého dřeva, nebo kosti s mírnou prohlubní na jedné straně. Používá se k udržení vrtáku na místě a k vyvození tlaku na vrták směrem dolů.

Vrták -  Vrtákem by měla být tyčka z rovného kořenového tvrdého dřeva o průměru 2 cm a délce 25 cm. Vrchní konec je zakulacený a dolní konec tupý (na vyvození většího tření).

Ohňové prkénko - Jeho velikost závisí na vás. Nejvhodnější je prkénko z kořenového měkkého dřeva silného 2.5 cm a širokého 10 cm. Na jedné straně vyhlubte důlek asi 2 cm od okraje prkénka. Na spodní straně vyřízněte zářez ve tvaru V od hrany prkénka k důlku.

Luk - je zhotoven z pružné, syrové tyčky asi 2.5 cm v průměru a provázku. Druh dřeva není důležitý. Tětivou luku může být jakýkoliv druh provazu. Přivažte tětivu od jednoho konce luku k druhému, bez napnutí.
 

Při použití luku a vrtáku nejdříve připravte základ ohně. Potom položte chomáč troudu pod zářez ve tvaru V na ohňovém prkénku. Položte jednu nohu na ohňové prkénko. Smyčku tětivy obtočte kolem vrtáku a vrták umístěte do vyřezaného důlku v ohňovém prkénku. Ložisko držené v jedné ruce nasaďte na vrták aby se udržel na svém místě. Tlačte na vrták a provádějte pohyb jako při řezání pilou, tam a zpět a tím roztáčíte vrták. Jakmile dosáhnete plynulého pohybu, přitlačte na ložisko a pohybujte lukem rychleji. Při této akci se bude mlít žhavý černý prach do troudu, až se troud vznítí. Potom troud rozfoukejte do vzniku plamene.