Jedlé rostliny

V této části bych vás rád seznámil s některými druhy rostlin které jsou k jídlu a na které by jste si měli dávat pozor. V první řadě začnu tím, že když si nejste jisti zda poznáváte danou rostlinu nebo ne, tak jí radši nejezte.

Pokud si ale nedáte říct, alespoň dodržujte tento postup : prozkoumejte, očichejte, rozetřete šťávu po kůži. Pokud se neobjeví nějaké nežádoucí příznaky, postupujte takto : malé množství rostliny položte na rty, do koutku pusy, na špičku jazyka, pod jazyk, rozžvýkejte. Mezi každým úkonem čekejte pár vteřin. Pokud je vše v pořádku, tak můžete polknout, ale nic dalšího by jste neměli pít ani jíst dalších 5h. Po této době pokud vám není špatně, měla by být rostlina jedlá.

  více zde   preziti.webnode.cz/o-nas/

1) Hořčice polní - roste do výšky asi 60cm, má chlupatý stonek, krepaté hluboké laločnaté listy a světle žluté květy. Mladé peprné listy a květy jsou jedlé zasyrova, ale lepší je po uvaření. Jezte spíš mladé rostliny.

2) Kokoška pastuší tobolka - roste asi do výšky 60cm. Má růžici laločnatých špičatých listů a klas malých bílých květů. Uvařte listy které chutnají jako zelí.

 

 3) Prvosenky (Petrklíč) - rostou na travnatých a stiných místech. Jsou identifikovatelné podle růžice krepatých přízemních listů a pětiplátečních květů na dlouhém stonku, které jsou zbarvené od bledé po světle žlutý odstín, někdy růžový. Všechny části jsou jedlé, ale nejlepší jsou mladé listy.

 

4) Pampelišky - mají velké žluté až oranžové květy a růžici hluboko laločnatých listů. Mladé listy jezte syrové. Starší listy musíte uvařit a často vyměňovat vodu aby jste ostranili hořkou chuť. Kořeny upražte jako kávu. Štáva Pampelišek je bohatá na vitamíny a minerály.

 

 5) Šťovík kyselý - roste do výšky 1m, má dlouhé šípovité listy a klasy malých mačervenalých a zelených květů. Sbírejte mladé rostliny. Jejich listy jsou jedlé zasyrova, ale uvařením zmenšíte jejich ostrou chuť.

 6) Šťovík kadeřavý - roste do výšky více jak 1m. Má dlouhé úzké listy s kadeřavě zvlněnýmokrajem a přeslenem malých zelenavých květů. Uvařte nejkřehčí listy mladých rostlin, ale často vyměňujte vodu aby jste odstranili hořkou chuť. Třením listy šťovíku zmírníte popálení od kopřev. U nás je hodně druhů štovíku a všechny jsou jedlé. Připravte je stejným způsobem, ale jezte střídmě.

 

7) Merlík všedobr - špičatá rostlina až 60cm vysoká. Má mdle zelené trojúhelníkové listy, někdy trochu načervenalé a klas malých zelenkavých kvítků. Listy a mladé výhonky jsou jedlé zasyrova a nebo je uvařte jako špenát.

 

 

8) Potočnice lékařská - roste hojně u tekoucí vody. Je plazivá, částečně vodní, má lesklé listy rostoucí do protilehlých dvojic a malé bílé křížové květy se čtyřmi plátky. NESPLEŤTE SI JÍ S ROZPUKEM JÍZLIVÝM. Listy a stonky jsou jedlé zasyrova, ale pokud je špinavá voda, tak ji radši uvařte.

 

 

9) Vrbovka úzkolistá - je až 1,5m vysoká, má špičaté listy rostoucí do protilehlých dvojic a klas výrazně růžových květů. Mladé listy, květy a stonky jsou jedlé zasyrova, ale lepší jsou uvařené.

 

 

10) Čechřice vonná - má sladkou anýzovou vůni a dorůstá do výšky 1,5m a má chlupatá a často fialový stonek. Má listy do tvaru vějíře s bílými tečkami a hlavici malých bílých kvítků. NESPLEŤTE SI JÍ S ROZPUKEM JÍZLIVÝM. Kořen, stonek a listy jsou po uvaření jedlé.

 

 

11) Hluchavky, kopřivy - listy hluchavek uvařte a jezte. Listy kopřiv vařte minimálně 6min. aby jste z nich odstranili kys. mravenčí. Rozmačkané stonky kopřiv poslouží jako vlákna provazů.

 

 

12) Jitrocel větší - má široké oválné listy a charakteristické klasy malých žlutozelených a hnědých květů. Poměrně hořké mladé listy připravte jako špenát. Čerstvá štáva z listů se dá používat na rány a odvar z celé rostliny použijte na potíže hrudníku.

 

 

 

 13) Šáchor - roste do výšky 1,5m. Má trojúhelnikový stonek, dlouhé páskovité listy a rozvětvenou klasovitou a olivově hnědou hlavici květů. Roste ve vodě nebo poblíž ní. Oloupejte a uvařte jeho hlízu, která má oříškovou příchuť, nebo ji usušte, nastrouhejte a použijte jako mouku nebo náhrašku kávy.

 

14) Orobinec - je vysoký 2-5m a má dlouhé úzké šedivé listy a nápadnou, tmavě hnědou hlavici květu do tvaru doutníku. Roste ve vodě nebo poblíž ní. Oddenek a stonek jsou jedlé zasyrova nebo je můžete uvařit. Pyl můžete smíchat s vodou a vzniklé těsto upéct.

 

 

15) Rákos - roste do výšky 4m a má šedavě zelené listy a na vysokých výhoncích rozptýlené hnědofialové hlavice květů. Roste ve vodě nebo poblíž ní. Uvařte jedlý kořen.

 

 16) Vratič obecný - Roste do výšky 90cm a má zubaté, tmavě zelené vějířovité lískty a trs knoflíkovitých, světle žlutých květů. Má silnou vůni a pálivě hořkou chuť. Používejte střídmě jako koření do polévky. Ve velkém množství je jedovatý. Z listů a květů lze uvařit čaj proti cizopasníkům. Jeho pach odhání mouchy.

 

17) Dobromysl obecná - je lehce ochmýřená a roste do výšky 60cm. Má malé oválné listy a trsy malých fialovorůžových květů. Má nasládnou chuť a hodí se jako koření k dušenému masu. Nálev je účiný proti kašli a zažívacím potížím. Žvýkání listů uleví od bolesti zubů

 

 

18) Česnek medvědí - je jedním z mnoha divokých česneků. Má široké, světlezelené listy podobné konvaliínce a na vrcholu stonku trs bílých kvítků do tvaru hvězdy. Prozradí ho jeho silná česneková vůně. Použijte jakoukoliv jeho část jako koření.

 

 

 

19) Kozinec sladkolistý - je nepravidelně rostoucí 30-60cm vysoká rostlina. Má malé ovální listy, rostoucí v protilehlých dvojicích a krémově zelené květy. Kořen je jedlý zasyrova, po uvaření chutná jako mrkev.

 

  

20) Borovice - teplo pomáhá šiškám dozrát a ty pak uvolní semínky.Jsou jedlé zasyrova ale lepší po upražení.Pražené semínky můžete umlýt a použít jako mouku.Malé šisky, podobné jehnědám, jsou po uvaření k jídlu.

 

21) Buky - plodí malé trojhlané ořechy a v závislosti na druhu 2-4 kouscích v každím chlupatém lusku. Jsou jedlé zasyrova, ale po upražení jsou vynikající.

 

22) Duby - oloupejte žaludy a mnohokrát uvařte přičemž častokrát měňte vodu aby jste zmírnili jejich hořkou chuť, nebo je na 3-4 dny namočte do studené vody. Pak je upražte a můžete je používat jako náhrašku kávy, nebo z nich můžete umlýt mouku.

 

 

23) Lípa - mladé listy a neotevřené listové pupeny jsou jedlé zasyrova, ale lepší jsou po uvaření. Z květů můžete uvařit čaj.

 

 

 

24) Penízek rolní - roste na otevřených travnatých oblastech do výšky až 45cm. Stonek objímají široké zubaté podlouhlé listy. Má hlavici malých bílých květů a typické vroubkaté tobolky na semena, ve tvaru mince. Listy jsou jedlé zasyrova nebo uvařené.

 

 

25) Jetel - rozeznáte ho podle typických trojlístků a hustých okrouhlých hlavic malých kvítků od bílé přes zelenokrémovou po červenou barvu. Listy jsou jedlé zasyrova, ale lepší jsou uvařené.

 

 

26) Lopuch - je středně vysoká až vysoká hustá otevřených pustých oblastí. Má měké oválné listy, často obloukovité stonky a hodně nafialovělých květů, podobných bodláku, které se vyvinou do přilnavých ostnatých obalů semen. Listy a oloupané stonky jezte syrové, nebo uvařené.

 

 

27) Kopretina - dorůstá do průměrné výšky 90cm, má úzké tmavě zelené laločnaté listy, přičemž ty spodní jsou okrouhlé a má velké bílé květy podobné sedmikrásce. Mladé listy jezte syrové.

 

 

28) Stromy s nejlepším lýkem - Lípa, Bříza, Topol, Modřín, Smrk, Vrba, Borovice.Všechny pupeny a výhonky těchto stromů jsou jedlé zasyrova i po uvaření. KROMĚ MODŘÍNU, JEHO PUPENY A VÝHONKY JSOU JEDOVATÉ.