Keltové

Kdo byli Keltové? Odkud přišli? Čím je jejich kultura tak výlučná? Kolébkou Keltů je střední Evropa, kde byly odhaleny pozůstatky datující se od období 800 let před n. l., v oblasti solných dolů a pohřebišť v okolí vesnice Hallstatt v Rakousku.

V roce 1857 došlo k objevení starověkých artefaktů na břehu jezera Neuchatel ve Švýcarsku. Keltská kultura se rozprostírala na rozsáhlém území od Anatolie k Iberskému poloostrovu, od Středozemního po Severní moře. Po roce 400 před n.l. vyrazily keltské kmeny přes Alpy a zaútočily na Řím a Delfy. Musely se postavit Římskému impériu a úpadek Keltských národů byl započat.

Keltské chápání jejich vlastního světa, podoba jejich božstev, jejich kněží, lidské oběti, posvátné háje a přírodní chrámy, to vše jsou atributy spojené s keltským náboženstvím. Mnoho ze svátků slavených v západní civilizaci a láska k poezii, ke slovu a hudbě je to, co spojuje keltské národy s jejich potomky.

V době zániku Římského impéria se vynořují nové cizí kultury Sasů, Anglů a Franků. Tyto národy se stávají nepřáteli Keltů. Artušovi se podařilo postup Anglo-Sasů odrazit. Schopnost přežití keltského náboženství ve spojení s prezentací křesťanské víry, zrodila některé z největších misionářů katolického křesťanství.